motoryzacja Wiadomości Branżowe

Tyska fabryka Nexteer Automotive wyprodukowała 20-milionowy elektryczny układ kierowniczy koncernu

Globalny producent elektrycznych układów kierowniczych Nexteer Automotive wyprodukował 20-milionowy układ EPS (Electric Power Steering). Jubileuszowy egzemplarz powstał w tyskiej fabryce Nexteer Automotive Poland, która od 2003 roku

Globalny producent elektrycznych układów kierowniczych Nexteer Automotive wyprodukował 20-milionowy układ EPS (Electric Power Steering). Jubileuszowy egzemplarz powstał w tyskiej fabryce Nexteer Automotive Poland, która od 2003 roku wyprodukowała dla światowych koncernów motoryzacyjnych ponad połowę systemów EPS stworzonych przez koncern. Jak wskazują inżynierowie Nexteer, popularność technologii EPS wciąż rośnie, czego dowodzą nowe projekty koncernu, m.in. w Brazylii i USA.

Na wyprodukowanie 20 milionów układów EPS koncern Nexteer Automotive potrzebował 14 lat. Od chwili, gdy pierwszy układ EPS zjechał z taśmy produkcyjnej w 1999 roku, elektryczne systemy sterowania powstające w globalnych fabrykach Nexteer Automotive pozwoliły na zaoszczędzenie niemal ośmiu miliardów litrów paliwa przez kierowców na całym świecie. Ponad połowa systemów powstała w tyskiej fabryce koncernu, która wraz z drugim polskim zakładem w Gliwicach, należy do największych zakładów Nexteer na świecie pod względem zatrudnienia i produkcji.

? Produkcja 20-milionowego układu elektrycznego to ważny etap zarówno dla polskich fabryk, jak i całego koncernu. Technologia EPS zawdzięcza swoją popularność między innymi temu, że elektryczne układy kierownicze pozwalają na znaczne zmniejszenie zużycia paliwa i emisji CO2 do atmosfery. Duże znaczenie ma także fakt, że jesteśmy w stanie przystosować nasze systemy do indywidualnych potrzeb producentów samochodów na całym świecie. Dlatego po układy EPS produkowane przez Nexteer globalne koncerny motoryzacyjne sięgają coraz częściej, co pozwala nam na planowanie kolejnych inwestycji ? mówi Rafał Wyszomirski, prezes zarządu i dyrektor generalny Nexteer Automotive Poland.

W najbliższych miesiącach Nexteer zainwestuje 70 milionów dolarów i stworzy 325 nowych miejsc pracy w siedzibie firmy w Saginaw. To rezultat podpisania kontraktu na produkcję EPS z dużym północnoamerykańskim koncernem samochodowym. W 2013 roku firma rozpocznie także produkcję układów single-pinion EPS w Brazylii i Chinach, a ponadto wdroży układy EPS na tzw. ?rynkach wschodzących?, gdzie do tej pory popularna była jedynie starsza technologia oparta na rozwiązaniach hydraulicznych.

A to już wiesz?  Samochody nabrały barw w Magnolia Park

? Układy EPS wypierają z rynku układy hydrauliczne dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, takim jak automatyczna korekta kierunku jazdy czy kompensacja niezrównoważenia na kole kierownicy. Nexteer planuje również kolejne ulepszenia, które pozwalają nam przewidywać, że w ciągu kolejnych 10 lat, ponad 90 procent globalnej produkcji układów kierowniczych będą stanowić układy EPS wytwarzane m.in. w naszych polskich zakładach ? dodaje Rafał Wyszomirski.

***

Tyska fabryka koncernu uruchomiona została w 1999 roku, a od 2003 roku wytwarzane są w niej elektryczne układy kierownicze EPS, dystrybuowane następnie do największych fabryk samochodów na świecie, w tym do zakładów zlokalizowanych w Polsce, we Francji, Włoszech, Niemczech, Hiszpanii czy Serbii. W pierwszym roku produkcji w naszym kraju powstało 57 tysięcy układów EPS, jednak już rok później produkcja wzrosła o 100 proc. i nadal dynamicznie rośnie, osiągając obecnie poziom ok. półtora miliona sztuk rocznie. Polskie fabryki Nexteer produkowały w przeszłości układy EPS m.in. dla takich hitów rynkowych, jak Fiat Panda, Punto II, 500 czy też Citroen C3 i Opel Corsa. Wśród obecnie produkowanych figurują m.in. takie modele, jak nowy Fiat Panda, Grande Punto i 500, Citroen DS 3, nowa Lancia Ypsilon czy Ford Ka.

###

O Nexteer Automotive:

Nexteer Automotive jest globalną firmą produkującą układy kierownicze ze wspomaganiem hydraulicznym
i elektrycznym, kolumny kierownicze oraz produkty do układów jezdnych dla producentów oryginalnych podzespołów. Dla 60 klientów Nexteer Automotive pracuje sztab 10 000 osób, wykonujących powierzone im zadania w 20 fabrykach, sześciu centrach inżynieryjnych oraz 15 centrach obsługi klienta położonych w Ameryce Północnej i Południowej, Europie oraz Azji. Wśród klientów Nexteer Automotive znajdują się: GM, Fiat, Ford, Toyota, Chrysler, PSA Peugeot Citroen oraz producenci z Indii, Chin oraz Ameryki Południowej. www.nexteer.com

O Nexteer Automotive Poland:

A to już wiesz?  Bankier.pl sprawdza, gdzie internauci kupują samochodowe OC

Nexteer Automotive Poland jest polskim oddziałem Nexteer Automotive, globalnej firmy produkującej układy kierownicze ze wspomaganiem hydraulicznym i elektrycznym, kolumny kierownicze oraz produkty do układów jezdnych dla producentów oryginalnych podzespołów. W Polsce znajdują się dwa zakłady Nexteer Automotive: w Gliwicach oraz Tychach, zatrudniające łącznie ok. 1150 osób. W obrębie tyskiej fabryki funkcjonuje także centrum inżynieryjne, które tworzy specjalistyczne rozwiązania dla samochodów osobowych produkowanych przez globalne koncerny samochodowe, klientów Nexteer Automotive. Tyska fabryka Nexteer Automotive jest zarazem jednym z największych zakładów firmy na świecie pod względem zatrudnienia oraz wielkości produkcji. www.nexteer.com

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy