Porady

To warto mieć w samochodzie

25.08.2014

To warto mieć w samochodzie
Gaśnica i trójkąt ostrzegawczy to podstawowe akcesoria, jakie musimy być w samochodzie. Musimy, bo za ich brak grozi mandat w wysokości nawet do 500 zł. Jest jednak kilka przedmiotów z nieobowiązkowej listy, które w podróży również mogą wykazać się niezastąpione.

Apteczka, czyli coś dla bezpieczeństwa. Warto wozić ją ze sobą, bo w ekstremalnych sytuacjach może uratować komuś życie lub zdrowie. Powinniśmy mieć w niej gazę, plastry, środki do dezynfekcji, opaski uciskowe oraz koc termoizolacyjny. Koniecznie pamiętajmy również o mocnych, jednorazowych rękawiczkach, ale unikajmy lekarstw i innych płynów w szklanych butelkach, które mogą potłuc się podczas kolizji i uszkodzić wszystko, co trzymamy w apteczce. Ponadto leki przechowywane w samochodzie narażone są na przemarznięcie lub silne przegrzanie, co może spowodować utratę ich właściwości a nawet szkodliwość po spożyciu.

Koło zapasowe i zestaw naprawczy. To także duet, który przyczyni się do naszego bezpieczeństwa. Jeśli zdarzy nam się kolizja, lub po prostu awaria, będziemy mogli poradzić sobie z nią sami, bez konieczności telefonowania do znajomych czy pomocy drogowej. Narzędzia, jakie przydadzą się w podróży, to m.in.: kombinerki, podnośnik i środek do kół, a także lina do holowania. Trzymajmy w samochodzie grube, uniwersalne rękawiczki, które doskonale sprawdzą się w pracach przy aucie (takie, wykonane z oddychającego materiału, w dwóch rozmiarach, znajdziemy m.in. w ofercie marki Jan Niezbędny). Koniecznie pamiętajmy również o latarce, która może ujawnić się niezastąpiona, kiedy podczas nocnych eskapad będziemy musieli zajrzeć pod maskę.
Mapa, żeby się nie zgubić. Przyda się nawet, jeśli na co dzień używamy nawigacji samochodowej GPS. Dzięki tradycyjnej mapie będziemy zabezpieczeni w wyjątkowych sytuacjach, kiedy zawiedzie nas elektronika.

Coś, co przyda się w czasie, np. okulary przeciwsłoneczne, które okażą się niezastąpione, kiedy mocniej zaświeci słońce (nie tylko latem). Zimą zabierajmy ze sobą skrobaczkę do szyb, a także kable rozruchowe, dzięki którym w razie rozładowania akumulatora uruchomimy samochód.
Pamiętajmy o tym, że całe te urządzenia mogą pomóc nie tylko nam, ale także innym uczestnikom ruchu drogowego. Warto je zawsze wozić w samochodzie, nie tylko wtedy, gdy planujemy dłuższą podróż.

26957332_l-001-2014-09-04 _ 22_19_56-80

8571007811 JN_Rekawiczki_uniwersalne_L (1)-002-2014-09-04 _ 22_19_56-80

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy