motoryzacja

Sztuczna inteligencja może pomóc zapobiegać wypadkom drogowym

Sztuczna inteligencja może pomóc zapobiegać wypadkom drogowym

Według danych policji w 2019 roku na polskich drogach doszło do 30 tys. wypadków drogowych. Zapobieganie i ograniczanie ich liczby staje się coraz ważniejsze, zwłaszcza że przybywa pojazdów (w 2018 roku w Polsce było już niemal 24,5 mln samochodów osobowych i ponad 3,3 mln ciężarówek ). Tymczasem w poprawianiu bezpieczeństwa ruchu drogowego mogą pomóc nie tylko przepisy, ale i technologia. Wielu niebezpiecznych sytuacji można uniknąć m.in. dzięki sztucznej inteligencji.

Nie tylko prędkość
Jak podaje policja, główną przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość, niedostosowana do warunków pogodowych . Zagrożenie stanowi jednak także zły stan techniczny pojazdów, prowadzenie pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, zmęczenie czy niezachowanie ostrożności i rozproszona uwaga. Pisanie smsów, jedzenie czy robienie makijażu za kierownicą codziennie w Stanach Zjednoczonych skutkuje tysiącem rannych i 9 zabitymi.

Inteligentna prewencja
W zapobieganiu wielu wypadkom kluczowe jest zapewnianie kierowcom dokładnych informacji – takich jak wskazówki pozwalające dotrzeć do celu najbezpieczniejszą i najbardziej efektywną trasą, omijającą nieprzejezdne i niebezpieczne odcinki czy korki. Firmy, które mają samochody służbowe, coraz częściej decydują się na rozwiązania telematyczne. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji mogą one nie tylko ustalać optymalną drogę, ale i alarmować o problemach technicznych oraz monitorować zachowania kierowców. Chodzi nie tylko o kontrolę liczby godzin spędzonych za kierownicą, ale też prędkości czy warunków pogodowych na trasie.

– Przykładowo, gdy włączą się wycieraczki, automatycznie zmniejszona zostanie szybkość jazdy. Jeśli prędkość będzie przekraczała poziom ograniczeń na drodze, w czasie rzeczywistym dostarczane będą ostrzeżenia przeznaczone zarówno dla kierowcy, jak i osoby nadzorującej flotę. Inteligentny rejestrator wideo pomoże z kolei zrozumieć kontekst wypadku – na przykład czy przed kolizją kierowca gwałtownie przyspieszał lub hamował – wskazuje Sebastian Bazylak, marketing manager z Verizon Connect. – Takie systemy przyczyniają się do promowania bezpiecznych zachowań na drodze. Jak wskazują badania, zmniejszenie prędkości o zaledwie 8 km/h ogranicza liczbę poważnych wypadków o prawie 50%. Nawet pozornie niewielkie zmiany mają więc ogromne znaczenie dla wszystkich uczestników ruchu.

0 0 vote
Article Rating

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x