motoryzacja

Skuter (ang. scooter)

Skuter (ang. scooter) to lekki, obudowany motocykl, na niewielkich kołach i o ograniczonych osiągach, z silnikiem i zbiornikiem paliwa najczęściej umieszczonymi pod kanapą. Posiada stałe osłony nóg, obniżoną ramę ułatwiającą wsiadanie, a zamiast podnóżków podesty dające oparcie całej stopie. Najlżejsze, z silnikiem do 50 cm3, są zaliczane do motorowerów. Przy budowie skutera na pierwszym miejscu stawia się wygodę i praktyczność przed osiągami. Małe koła i niska prędkość maksymalna, sprawiają, że skutery są użyteczne w ruchu miejskim, a kompletnie nie sprawdzają się w terenie. Obecnie wśród skuterów można wyróżnić podgrupę maxi-skuterów które wyposażone są w duże silniki (do 800 cm?) i prawnie uznawane są za motocykle. Najwiekszymi producentami skuterów są obecnie: Piaggio, Peugeot, Aprilia, Yamaha, Suzuki, Honda, PGO, TGB, Kymco, a importerami w Polsce: Romet, Keeway, Motobi, Zipp i Kingway.

Osa_1Pierwsze skutery powstały w latach dwudziestych np. DKW – Lomos z 1922, ale popularność zdobyły po II wojnie światowej dzięki Vespie oraz Lambretcie. W Polsce seryjnie był produkowany skuter Osa. W Polsce największą popularność uzyskały w ok. 1960 r. Poprzez niewielkie zużycie paliwa, niską cenę i dużą mobilność w mieście są alternatywą dla samochodów.

Każdy nowoczesny skuter wyposażony jest w automatyczne sprzęgło, automatyczną bezstopniową skrzynię biegów oraz prawie zawsze w bagażnik pod fotelem. Istnieją również liczne modyfikacje, pozwalające na znaczną poprawę osiągów. Szczególnie popularne jest to w grupie skuterów należących do motorowerów. Te małe pojazdy zyskują dzisiaj coraz więcej zwolenników. Aktualnie nowy skuter produkowany w Chinach można kupić już za 2 – 3 tysiące złotych. Jakość tych pojazdów jest skrajnie różna, jednak dzięki niskiej cenie sprzedają się w ogromnych liczbach. Największe obecnie produkowane skutery mają pojemności nawet 800 cm? i moc 75 KM co pozwala osiągać prędkości zbliżone do 200 km/h. Jednakże takie skutery kosztują do 40 tysięcy złotych i wymagają motocyklowego prawa jazdy. Są produkowane skutery o pojemności mniejszej niż 50 cm? oraz z blokadą uniemożliwiającą rozwijanie prędkości powyżej 45 km/h, którymi można jeździć bez prawa jazdy. Wystarczy od 13 lat karta motorowerowa lub od 18 lat dowód osobisty. W obu tych wypadkach skuter musi być zarejestrowany i mieć aktualne ubezpieczenie.

Bardzo popularny w ostatnim czasie stał się tuning skuterów czyli zwiększanie ich mocy i osiągów oraz zmiana wyglądu, tak by skuter wyglądał okazalej i odróżniał się od innych. Powoduje to jednak w większości przypadków wykroczenie poza granice prawnie wyznaczone dla motorowerów jakimi najczęściej są te skutery, co zmienia ich klasyfikacje w swietle prawa i nie jest dozwolone bez zmiany kategorii w dokumentach z motoroweru na motocykl.

Częstym błędem jest utożsamianie skuterów z motorowerami. Skuter to specyficzna konstrukcja jednośladów, i mogą one zgodnie z prawem być rejestrowane zarówno jako motorowery jak i motocykle.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Skuter

hastagi na stronie:

#osa motocykl #skuter osa #osa skuter #motorower osa #osa motor #https://www skuter #motory skutery nisko #najlżejsze czterokołowce #skuter dkw 1922

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy