motoryzacja Wiadomości Branżowe

Skoda zgarnia prawie wszystko

W zakończonym właśnie sezonie rajdowym wspierany przez Castrol zespół Skoda Motorsport zdeklasował rywali w Mistrzostwach Europy, a także w cyklu International Rally Challenge.

Fin Juho Hänninen zdobył tytuł Mistrza Europy na długo przed końcem sezonu. Podobnie było w cyklu IRC, w którym mistrzostwo padło łupem innego Skandynawa, tym razem z Norwegii ? Andreasa Mikkelsena. Obydwaj kierowcy jeździli Skodą Fabią S2000. W sezonie 2012 Skoda zdobyła także trzeci z rzędu tytuł najlepszego producenta w zmaganiach International Rally Challenge. Z kolei w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata świetnie radził sobie Sebastien Ogier. Wprawdzie w klasyfikacji sezonu zajął dziesiąte miejsce, ale jako jedyny ze ścisłej czołówki nie jeździł samochodem w specyfikacji WRC, a Skodą Fabią S2000. Warto dodać, że za kierownicą Fabii S2000 tegoroczny Rajd Polski wygrał Esapekka Lappi.

Castrol dostarczył do Fabii S2000 nie tylko olej silnikowy, lecz także pozostałe płyny eksploatacyjne ? olej w skrzyni biegów, płyn do wspomagania, a także płyn hamulcowy. ? Olej stosowany w Skodzie Fabii S2000 został specjalnie przygotowany do wymagań samochodu rajdowego. Dzięki temu silnik jest w stanie pokazać pełnię swoich możliwości ? mówi Aleš Rada, dyrektor techniczny zespołu Skoda Motorsport. Rajdowa Skoda została zalana olejem, który zwiększa trwałość poszczególnych elementów silnika i ma zauważalny wpływ na zwiększenie jego mocy. Co ciekawe, olej jest taki sam w przypadku rajdów rozgrywanych w Skandynawii, w ujemnych temperaturach, jak i w palącym słońcu Francji czy Hiszpanii. Mimo iż warunki panujące na odcinkach specjalnych są ekstremalne, oleju nie zmienia się w trakcie rajdu, a jedynie przed każdą imprezą.

Od 2008 roku Castrol wspiera sportowe ambicje Skody. Rajdy samochodowe są źródłem szczególnie cennych informacji i doświadczeń ? trudno o lepszy sprawdzian dla oleju niż ekstremalne warunki, w jakich pracują jednostki napędowe samochodów rajdowych. Dzisiaj na rajdowych trasach triumfują Fabie S2000. W 2010, 2011 i 2012 roku Skoda wygrała cykl IRC zarówno indywidualnie, jak i zespołowo, natomiast w tym roku Juho Hänninen za kierownicą Fabii S2000 zdobył tytuł mistrza Europy na trzy rajdy przed końcem sezonu. Po zakończeniu tegorocznego sezonu, jak co roku, inżynierowie Skody wraz ze specjalistami Castrol będą pracować nad olejem i innymi płynami na następny sezon.

Choć Castrol stał się oficjalnym partnerem firmy Skoda dopiero kilka lat temu, współpraca między markami trwa już od kilkudziesięciu lat. Samochody z Mladá Boleslav już przed wojną brały udział w najważniejszych rajdach świata, jak np. Rajd Monte Carlo. Po wojnie sportowe Skody należały do czołówki aut zza ?żelaznej kurtyny?, odnosząc liczne sukcesy w najważniejszych imprezach świata. Czechosłowacki zespół korzystał z zakupionego w Wielkiej Brytanii oleju Castrol. Używali go także startujący Skodą kierowcy z Finlandii i Norwegii. Skoda 130 LR wygrała klasę w Rajdzie Akropolis w 1985, 1986 i 1988 oraz w Monte Carlo 1987. Lata 90. to wejście Skody Auto w skład koncernu Volkswagen. Naklejka Castrol znajdowała się na wyczynowych Favoritach i Feliciach, a początek naszego stulecia to czas Skody Octavii WRC i Fabii.

Castrol i Skoda od pięciu lat, w ramach globalnego strategicznego kontraktu, wspólnie opracowują nowatorskie technologie, w tym dedykowane dla marki Skoda środki smarne. Castrol EDGE Professional Longlife III 5W-30 jest jedynym olejem silnikowym rekomendowanym do samochodów Skoda, co można zobaczyć na korkach wlewu oleju każdego nowego samochodu czeskiej marki. Dzięki temu konsumenci mogą mieć pewność, że wszystkie auta marki Skoda zostały zalane zaawansowanym technologicznie olejem, zapewniającym maksymalną ochronę silnika przy jednoczesnej oszczędności zużycia paliwa.

 

 

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: #LIFESTYLE   #Motoryzacja