motoryzacja Wiadomości Branżowe

Rewolucyjna opona Dunlop ScootSmart

Nowa opona do skuterów, która powstała w oparciu o technologie stosowane w Dunlop RoadSmartWarszawa, 4 kwietnia 2012 r. – Dunlop wprowadza na rynek nową oponę – ScootSmart dla użytkowników skuterów.

Nowa opona do skuterów, która powstała w oparciu o technologie stosowane w Dunlop RoadSmart

Warszawa, 4 kwietnia 2012 r. – Dunlop wprowadza na rynek nową oponę – ScootSmart dla użytkowników skuterów. Zastosowano w tej oponie najnowsze rozwiązania technologiczne, w oparciu o doświadczenia zdobyte podczas projektowania, a następnie użytkowania cenionej na całym świecie opony motocyklowej Dunlop RoadSmart.

Dunlop ScootSmart opracowano z zastosowaniem symulacji metodą elementów skończonych (FEA), a mieszanka bieżnika z zawartością najwyższej jakości silikonu zapewnia optymalną przyczepność, idealne prowadzenie we wszystkich warunkach drogowych oraz duże przebiegi.

Odpowiedź na rosnące oczekiwania

„Opony to kluczowy element pojazdu, pozwalający spełniać wymagania nowoczesnych użytkowników skuterów. Dunlop ScootSmart stanowi doskonałe połączenie precyzji prowadzenia, skuteczności hamowania i przyczepności. Pozwala bez obaw przemieszczać się na skuterze w ruchu ulicznym. Kiedy stawką jest przyczepność i długa eksploatacja – warto postawić na opony Dunlop ScootSmart” – powiedział Sharon Antonaros, dyrektor działu Opon motocyklowych Dunlop w Regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka).

Dunlop tworzy nowe opony rozwijając technologie sprawdzone zarówno na torach wyścigowych, jak i tradycyjnych drogach. Od 2007 r. firma opracowuje również ogumienie dla użytkowników skuterów. Rezultatem długotrwałych prac i wieloletnich doświadczeń jest między innymi opona ScootSmart, łącząca mieszanki silikonowe z zaawansowaną rzeźbą bieżnika, aby zapewnić znakomitą przyczepność i doskonałe prowadzenie na mokrej oraz suchej nawierzchni.

Bazując na najlepszych technologiach

Skutery nie są już tylko maszynami typowo miejskimi. Zróżnicowanie rynku i coraz bardziej zaawansowane konstrukcje pojazdów wymagają opon o coraz lepszych parametrach. Nowa opona Dunlop ScootSmart spełnia wszelkie potrzeby nowoczesnych kierowców skuterów. Zaawansowana technologia Dunlop, zaadaptowana w większości z wyczynowych opon motocyklowych, pozwoliła opracować oponę umożliwiającą pewną i bezpieczną jazdę na skuterze przy zachowaniu konkurencyjnych kosztów eksploatacji.

Opona ScootSmart to nowatorska rzeźba bieżnika i nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne. Nowatorski proces mieszania składników Dunlop ScootSmart pozwala maksymalnie wykorzystać właściwości funkcjonalnych materiałów polimerowych, silikonu i środka wiążącego. Stosowany w produkcji węgiel amorficzny jest najwyższej klasy strukturalnej i gwarantuje pożądaną, dużą liczbę mniejszych cząstek. Łącząc się z elastomerami, specjalne płynne polimery zapobiegają przenikaniu się składników mieszanki, zapewniając tym samym spójność strukturalną opony ScootSmart. Lepsze rozproszenie składników i zmniejszenie liczby składników silikonowych oprócz poprawy właściwości jezdnych pozwoliło także wydłużyć okres eksploatacji.

A to już wiesz?  Lexus dla dużej rodziny. Te modele pomieszczą więcej niż 5 osób

„Nowa opona ScootSmart została zaprojektowana tak, aby sprostać wymaganiom nowoczesnych kierowców skuterów. Dlatego właśnie wprowadziliśmy silikonową mieszankę bieżnika, która zmniejsza opory toczenia, poprawiając przy tym przyczepność na mokrej nawierzchni. Jest to rewolucyjne rozwiązanie, zapewniające jednocześnie lepszą przyczepność i dłuższy okres użytkowania” – powiedział Patrice Omont, Dyrektor działu badawczo-rozwojowego firmy Dunlop.

Swoje doskonałe parametry opona ScootSmart zawdzięcza głównie innowacyjnym technologiom zastosowanym podczas procesu projektowania. Wirtualne tworzenie prototypów przy wykorzystaniu analizy metodą elementów skończonych (FEA) pozwoliło precyzyjne określić wpływ napompowania, obciążeń pionowych i poprzecznych oraz działających w obszarze barkowym. Dzięki metodzie FEA inżynierowie Dunlopa mogli zidentyfikować i zoptymalizować wszystkie parametry odpowiedzialne za wydajność ScootSmart. Zastosowane metody pozwoliły kontrolować rozkład naprężeń w oponie, udoskonalić powierzchnię styku opony z nawierzchnią oraz kontrolować sztywność barku opony.

Bazując na doświadczeniu zdobytym dzięki cenionej oponie sportowo-turystycznej RoadSmart, bieżnik w środkowej części opony ScootSmart ma więcej rowków zapewniających lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni i mniej rowków w strefie barkowej, aby poprawić przyczepność w zakrętach pokonywanych przy dużym pochyleniu. Głębszy bieżnik w części środkowej zapewnia lepszą przyczepność na mokrych nawierzchniach przez cały okres eksploatacji opony.

Symulacje aquaplaningu – przeprowadzone przy użyciu metody FEA – zaowocowały wprowadzeniem długich poprzecznych rowków z odgałęzieniami biegnącymi w różnych kierunkach. Takie rozwiązanie gwarantuje lepsze odprowadzanie wody, optymalizując przy tym siłę nacisku na nawierzchnię, a przez to zwiększając przebiegi i zapewniając równomierne zużycie.

Najważniejsze cechy
•    Połączenie najnowszych technologii i doświadczenia firmy Dunlop zdobytego dzięki oponie motocyklowej RoadSmart – nowa jakość na globalnym rynku opon do skuterów;
•    Silikonowa mieszanka bieżnika zapewnia doskonałą przyczepność i długie przebiegi
we wszystkich warunkach atmosferycznych;
•    Doskonałe parametry na mokrych nawierzchniach, przyczepność na suchej drodze, stabilność i precyzja;
•    Analiza metodą elementów skończonych (FEA) pozwala zbadać zachowanie opony przy wszystkich możliwych rodzajach obciążenia;
•    Przełomowa rzeźba bieżnika uznanej opony sportowo-turystycznej RoadSmart poprawia przyczepność na mokrych nawierzchniach;
•    W oponach o rozmiarach radialnych zastosowano strukturę opon motocyklowych, optymalizując wydajność przy wysokich prędkościach i precyzję prowadzenia;
•    Zakres prędkości do 210 km/h (w zależności od rozmiaru);
•    Szeroka paleta rozmiarów opon ScootSmart o konstrukcji radialnej i diagonalnej, dostosowanych do wszystkich typów skuterów: od małych o pojemności 50 cm3, przez klasyczne i o pojemności 125 cm3, po duże, z 16-calowymi kołami, trójkołowce
i maszyny wyczynowe.

A to już wiesz?  Czy przygotowałeś swoje auto na nadejście zimy?

Dunlop, marka należąca do The Goodyear Tire & Rubber Company, jest jednym
z wiodących w świecie producentów opon klasy high performance, odnoszącym ogromne sukcesy w dziedzinie sportów motorowych. Wielu wiodących w świecie producentów motocykli montuje opony Dunlop jako standardowe wyposażenie, włączając w to takie marki, jak Aprilia, Benelli, Harley Davidson, Honda, Husqvarna, Kawasaki, KTM, Moto Guzzi, MV Agusta, Piaggio, Suzuki, Triumph i Yamaha.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.dunlop.pl.

Goodyear jest jednym z największych producentów opon na świecie, z centralą w Akron, w stanie Ohio, USA. Firma od momentu powstania w 1898 r., czyli od ponad 100 lat, wprowadza innowacyjne rozwiązania, które stają się standardami branży motoryzacyjnej. Goodyear wytwarza opony, wyroby gumowe oraz środki chemiczne w ponad 54 zakładach w 22 krajach. Swoją działalność prowadzi w większości krajów świata. Goodyear zatrudnia ponad 73 000 pracowników. W Polsce firma oferuje opony takich marek, jak: Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava i Dębica. Jest także głównym akcjonariuszem Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy