motoryzacja Wiadomości Branżowe

Opony Goodyeara i Dunlopa z potwierdzoną oceną AA

Renomowany instytut badawczy TÜV SÜD Automotive potwierdza najwyższe oceny na etykietach opon Goodyear EfficientGrip i Dunlop Sport BluResponse

Warszawa, 14 czerwca 2012 r. – Niezależny instytut TÜV SÜD Automotive, jedna z czołowych europejskich jednostek badawczo-certyfikujących w branży motoryzacyjnej, potwierdził, że parametry dwóch nowych koncepcyjnych opon Goodyear Dunlop zasługują na ocenę “A” w kategoriach przyczepność na mokrej nawierzchni i opór toczenia, przyznaną zgodnie z klasyfikacją nowego unijnego systemu etykietowania opon1. Goodyear Dunlop zaprezentował wyróżnione opony podczas międzynarodowych targów oponiarskich REIFEN w Essen w Niemczech.

„Instytut badawczo-certyfikujący TÜV SÜD potwierdził najwyższą jakość opon koncepcyjnych Goodyear EfficientGrip i Dunlop Sport BluResponse, przyznając im ocenę AA, która pojawi się na etykietach. Zgodnie z nowymi przepisami prawnym obowiązującymi w Unii Europejskiej producenci opon podlegają obowiązkowi autocertyfikacji swoich produktów zgodnie z obowiązującymi w całej Unii zaawansowanymi specyfikacjami. Dlatego cieszymy się, że nasze wyniki zostały potwierdzone przez tak renomowaną organizację, która jest liderem w dziedzinie badań i certyfikacji w branży motoryzacyjnej” – powiedział Xavier Fraipont, Dyrektor ds. Technologii Opon do Samochodów Osobowych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Od 30 maja br. producenci opon mogą dobrowolnie informować o parametrach swoich opon zgodnie z nowym unijnym systemem etykietowania opon, który ocenia je pod kątem trzech ważnych kryteriów: oporu toczenia, przyczepności na mokrej nawierzchni i poziomie emitowanego hałasu. System etykietowania opon jest podobny do systemu oceny efektywności energetycznej, który konsumenci znają z artykułów gospodarstwa domowego. Począwszy od 1 listopada br. etykietowanie opon stanie się obowiązkowe dla wszystkich opon wyprodukowanych po 1 lipca 2012 r.

Goodyear Dunlop przygotował profil w serwisie Facebook, poświęcony etykietowaniu opon. Pod adresem www.facebook.com/eutyrelabel można znaleźć bieżące informacje dotyczące unijnych regulacji. Polecamy również wstęp na temat etykietowania opon w serwisie Twitter pod adresem www.twitter.com/eutyrelabel oraz w serwisie YouTube: www.youtube.com/eutyrelabel.

Opony Goodyear EfficientGrip AA i Dunlop Sport BluResponse AA zaprezentowane zostały podczas wiodących europejskich targów branży oponiarskiej REIFEN, które odbyły się w Essen w Niemczech 5-8 czerwca br. Ponad 600 wystawców z około 40 krajów przedstawiło najnowsze produkty i usługi związane z oponami.

TÜV SÜD Automotive to niezależny instytut badawczy branży motoryzacyjnej. Pracownicy Instytutu zapewniają postęp technologiczny oraz służą supernowoczesną fachową wiedzą dla klientów na całym świecie, dzięki czemu powstają technologie jutra dla samochodów, celem ich późniejszego wdrożenia do produkcji seryjnej – jak np. alternatywne koncepcyjne jednostki napędowe.

Goodyear jest jednym z największych producentów opon na świecie, z centralą w Akron, w stanie Ohio, USA. Firma wytwarza opony, wyroby gumowe oraz środki chemiczne w ponad 53 zakładach w 22 krajach. Swoją działalność prowadzi w większości krajów świata. Dwa ośrodki innowacji – w Akron w stanie Ohio i Colmar-Berg w Luksemburgu rozwijają najnowocześniejsze produkty i usługi, które wyznaczają branżowe standardy w dziedzinie technologii i parametrów. Goodyear zatrudnia około 72 000 pracowników. W Polsce firma oferuje opony takich marek, jak: Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava i Dębica. Jest także głównym akcjonariuszem Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

——

1 Testy TÜV SÜD Automotive przeprowadzone na zlecenie Goodyear Dunlop Europe w maju br. Rozmiary opon: 205/55R16 94V XL, 215/55R16 97V XL, 225/55R16 99V XL, 225/55R17 101V XL; Raport numer 76249030-ECL01G oraz 76249030-ECL01D. Jednostki badawcze: Garching (Niemcy), ATP Papenburg (Niemcy).

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy